Home > Compassionate Leaders > CCA Achievements

CCA Achievements

Performing Arts

Singapore Youth Festival 2015

Band : Certificate of Accomplishment
Chinese Orchestra : Certificate of Accomplishment
Choir : Certificate of Distinction
English Drama Club : Certificate of Accomplishment
Modern Dance : Certificate of Distinction

Choir

  • ABRSM Choral Examination (Intermediate Level) 2016 - Merit Award
  • B-Dazzled Show Choir Competition 2015 (Group Category) - Diamond (Gold) Award; Most Outstanding Vocals Award
  • B-Dazzled Under-21 Solo Singing Competition 2015- 1 Diamond (Gold) Award & 2 Emerald (Bronze) Awards
  • B-Dazzled Singapore Show Choir Festival 2014 (Group Category) - Emerald (Bronze) Award 

Sports

Badminton

  • West Zone Inter-School Badminton 'B' Division Boys & Girls and 'C' Division Boys Championships 2016:1st Round
  • West Zone Inter-School Badminton 'C' Division Boys Championships 2016:1st Round
  • West Zone Inter-School Badminton 'C' Division Girls Championships 2016: 2nd Round
  • Kampong Glam Junior Team Badminton Tournament 2015 : 2nd position 

Basketball

  • West Zone Inter-School Basketball 'B' Division Championships 2016: 1st Round
  • West Zone Inter-School Basketball 'C' Division Championships 2015: 4th placing 

Floorball

  • National Schools Games Floorball Championship 'B' Division Championships 2016: 1st Round
  • National Schools Games Floorball Championship 'C' Division Championships 2015: 1st Round 

Football

  • West Zone 'B' Boys Football Championships 2016 - 4th Placing
  • West Zone 'C' Boys Football Championships 2016 - 3rd Placing 

Netball

  • West Zone Inter-School Netball 'B' & 'C' Division Championships 2016: 1st Round

Sepak Takraw

  • West Zone Inter-School Sepak Takraw 'B' Division Championships 2016: 1st round
  • West Zone Inter-School Sepak Takraw 'C' Division Championships 2015: 2nd Placing

Swimming

  • Jurong West Swimming Competition, Certificate of Participation
  • 56th National Swimming Competition, Certificate of Participation 

Wushu

  • West Zone Inter-school Competition 2015: Participation
  • Wu De Bei International Wushu Competition: 1 Gold and 4 Silver medals
  • National Wushu and Sanda Championship: Gold medal

Uniformed Groups

Girl Guides

  • Puan Noor Aishah Award, Gold (2015)
  • HCINPCC 11th Uniformed Groups Bowling Championships 2015 : 4th & 8th position

NCC (SEA)

  • Best Unit Competition, Gold (2014, 2015)
  • Sea Competition, 3rd (2015) 

NPCC

  • Best Overall Proficiency Award, Bronze (2015) 

Scouts

  • National Patrol Camp: Bronze (2016)
  • Frank Cooper Sands Award, Gold (2015) (since 2010)
  • Frank Cooper Sands Award, Venture Scout, Silver (2015)
  • National Venturing Challenge 2015 - Champion
  • Founder's Day Rally 2015 - Gold, Silver
  • Chief Commissioner's Award 2015 (4 Scouts) 

SJB

  • Best Overall Proficiency Award, Gold (2015) (since 2003)
  • Zonal Annual First Aid and Home Nursing Competition 2017
    • Nursing Cadets (Junior Girls) - Champion
    • Nursing Adult (Senior Girls) - Champion
    • Ambulance Adult (Senior Boys) - 2nd Runner Up

Clubs and Societies

Cabin and Environment Club

  • Green School at South West CDC 2015, Gold (since 2011)
  • Outstanding Youth Achievement Award 2015
  • Green Audit 2015, Gold Sustainable Lotus Award (since 2010)
  • 3 R Award, Gold

InfoComm Club

  • 2014 Schools Digital Media Awards (Animation): 
    • Certificate of Participation
  • 2014 Schools Digital Media Awards (Video):
    • Certificate of Participation
  • University of New South Wales (Computer Skills : ICAS) 2014 - 3 Credit awards and 1 Merit award
  • Created the Animation for the Opening for the International Conference for Teaching and Learning ( i CTLT) 2014 by Guest-of-Honor Minister Heng Swee Keat
  • National Photoessay Competition : Facets of SG - Lye Jie Yi's design was ranked as oneof thetop 50 position in Singapore

Robotics Club

  • ITE Robotics Challenge 2016 (Obstacle Race), Champion
  • ITE Robotics Challenge 2016 (Line Tracing Challenge), 2nd position
  • IDE Challenge 2016 , Design award
  • National RoboPreneur Carnival 2016: 
    • Overall Champions (Secondary School) 
    • Best Robot Performance, 3rd Position
    • Best Technical Presentation, 2nd Position
    • Best Research Journal, 1st and 3rd Position 
  • National Junior Robotics Competition 2015, 2nd for Booth Design & 3rd for Entrepreneur award